top of page

Fyzioterapie jícnového  refluxu

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) patří k nejčastějším onemocněním trávicího traktu a může zásadně snižovat kvalitu života.

Žena s rukou v oblasti hrudní kosti při pálení žáhy

Co je to reflux?

Gastroezofageální reflux je zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu. Jedná se o přirozený jev vyskytující se u každého z nás zejména po jídle a slouží primárně k odvádění plynů ze žaludku. 

Při opakovaném a déle trvajícím vystavování sliznice jícnu žaludečnímu obsahu může dojít k vyvolání nepříjemných subjektivních příznaků nebo poškození sliznice v oblasti jícnu, hltanu, dutiny ústní nebo dýchacích cest. V tu chvíli již mluvíme o gastroezofageální refluxní chorobě.

Jak vzniká reflux?

Aneb co způsobuje pálení žáhy.

V rozvoji GERD hraje zásadní roli poměr mezi prorefluxními faktory (žaludeční nebo střevního obsah a jeho agresivita vůči sliznici jícnu) a ochrannými mechanismy mezi které patří správná funkce bránice a dolního jícnového svěrače, očišťovací schopnost jícnu, správné vyprazdňování žaludku, odolnost jícnové sliznice ad.

O refluxní chorobě mluvíme ve chvíli, kdy jsou překročeny možnosti obranných mechanismů a dochází k podráždění jícnu nebo až ke vzniku zánětu jícnu a vyvolání nepříjemných příznaků jako je pálení žáhy, regurgitace nebo bolest na hrudi. 

Reflux není jen jeden

Refluxní nemoc jícnu je charakteristická širokým spektrem nejrůznějších projevů od těch nejlehčích (občasné pálení žáhy, kyselost v puse, časté říhání nebo pokašlávání ad.) až po zásadní komplikace jako je přítomnost Barrettova jícnu.

 

Existuje tak i mnoho definic, pojmů a zkratek popisujících různé druhy refluxu, které vám na začátku pro lepší pochopení vysvětlíme.

žena s rukou na přední straně krku pro nepříjemné pocity spojené s GERD

GERD

Gastroezofageální refluxní choroba je obecný název popisující nejčastěji poškození sliznice jícnu nebo vyvolání subjektivních projevů způsobených návratem obsahu žaludku do jícnu. 

Refluxní ezofagitida

Jedná se o zánět jícnu způsobený refluxní chorobou a zároveň její velmi typický příznak, který může být diagnostikován lékařem při gastroskopii.

NERD

Neerozivní refluxní choroba popisuje stav, kdy lidé pociťují pálení žáhy nebo jiné příznaky refluxu, ale nemají poškozenou sliznici jícnu. Tento typ refluxu se vyskytuje až u 50% pacientů.

EER

Extraezofageální reflux - Někdy také pojmenovávaný jako mimojícnový reflux je stav, kdy žaludeční obsah proniká až nad horní jícnový svěrač a vytváří potíže v oblasti hltanu, dutiny ústní nebo dýchacích cest. Tento typ je často diagnostikován u plicního nebo ORL lékaře.

LPRD

Laryngo-faryngeální refluxní choroba je ve své podstatě stejný výraz pro EER používaný více v zahraničí a vystihující projevy v oblasti hltanu a hrtanu.

Tichý
reflux

Je třetím výrazem pro EER. Až v 90% procentech případů je tento typ refluxu bez pálení žáhy nebo regurgitací, proto je někdy označován jako tichý/němý či asymptomatický.

Duodenogastrický/žlučový reflux

Oba výrazy popisují situaci, kdy refluxát nepochází pouze ze žaludku, ale obsahuje dokonce žlučové kyseliny nebo obsah dvanáctníku (první část tenkého střeva). 

Stresový reflux

Výraz, který poukazuje na souvislost mezi psychickým stresem a refluxní chorobou. V některých případech tak je pojmenován reflux vznikající na základě zvýšeného nitrobřišního tlaku (kašel, hluboký nádech ad.).

Příčiny

Refluxní choroba je jednou z nejčastěji léčených chorob západních zemí, její výskyt neustále stoupá a dokonce se o ni dá hovořit jako o civilizačním onemocnění. Není tak překvapením, že k narušení obranných mechanismů přispívá v první řadě životní styl. Následující faktory mohou hrát zásadní roli ve vzniku onemocnění.

Nadváha, vysoké BMI

Obezita je silný rizikový faktor pro vznik symptomů refluxní choroby i jícnové ezofagitidy.

Skladba
stravy

Nevhodné potraviny pro reflux se individuálně liší, je dobré vždy vyzkoušet, co konkrétně u vás reflux dráždí.

Způsob stravování

Zejména ulehání do postele krátce po jídle, velké porce, nedostatečné rozkousání sousta/spěch u jídla.

Káva a kouření

Kouření a časté pití kávy může snižovat aktivitu dolního jícnového svěrače a zhoršovat příznaky GERD.

Pohybové návyky

Především nedostatek pohybu nebo naopak některá silová cvičení s přetížením břišní stěny.

Dechový
vzor

Převaha hrudního dýchání a absence využití bránice vede k oslabení jícnového svěrače.

Ergonomie práce

Nevhodná pracovní pozice může negativně ovlivňovat držení těla, dechový vzor a přihoršovat refluxu.

Psychický stres

I když se jedná o velmi obecný faktor, stres může hrát zcela zásadní roli i v sensitivitě autonomního nervového systému. 

Refluxní choroba je onemocnění multifaktoriální. U každého člověka je tak onemocnění způsobeno kombinací různých vlivů a dle převažujících faktorů je do jisté míry možné uzpůsobit individuální léčebný plán.

Věděli jste, že...

20%

lidí v západních zemí trpí refluxem. Zároveň studie většinou zahrnují pouze základní příznaky (pálení žáhy a regurgitace), proto jsou tato čísla ještě výrazně podhodnocená. 

5x

větší riziko vzniku Barrettova jícnu, který je prekancerózním stavem, mají pacienti s neléčeným a dlouhotrvajícím refluxem.

25%

pacientů s pálením žáhy nemá poškozenou sliznici jícnu a jejich návrat žaludečního obsahu je zcela fyziologický. 50% z nich navíc nereaguje na běžnou léčbu léky. Jedná se o tzv. „funkční pálení žáhy“.

Projevy

Jak poznat, že máte reflux? Níže uvádíme ty nejčastější projevy refluxu, které můžeme rozdělit na jícnové a mimojícnové.

Jícnové projevy

  • Pálení žáhy/pyróza – je nejčastějším příznakem GERD. Jedná se o subjektivní vjem pacienta popisovaný jako palčivý, řezavý až bolestivý pocit za hrudní kostí.

  • Regurgitace (návrat spolknuté stravy zpět do úst) se vyskytuje až u 60% pacientů. 

  • Časté říhání

  • Bolesti na hrudi

  • Obtížné nebo bolestivé polykání

  • Nadměrné nebo záchvatovité slinění

  • Dyspepsie - souhrnné označení pro nejrůznější trávící obtíže

žena s rukami na břiše pro obtíže s jícnovým refluxem

Mimojícnové projevy

Mimojícnové příznaky se projevují při extraezofageálním refluxu, u kterého proniká obsah žaludku nebo duodena až nad horní jícnový svěrač. Příznaky můžeme rozdělit do oblasti hlavy, krku a ústní dutiny (ORL příznaky) a do oblasti hrtanu, dýchacích cest a plic (plicní příznaky).

ORL příznaky

  • Zvýšená kazivost zubů - způsobené působením kyseliny chlorovodíkové na sklovinu

  • Hořkost nebo kyselost v puse

  • Zvýšený zápach z úst

  • Pocit knedlíku v krku (globus pharyngeus)

  • Záněty středouší

  • Pocit sucha v krku

  • Bolest/tlak v krku bez zjevné příčiny

  • Bolest ucha (otalgie)

Plicní příznaky

  • Chronický kašel

  • Časté záněty dýchacích cest (bronchitidy)

  • Záněty hrtanu a hltanu (laryngitidy/faryngitidy)

  • Chrapot

  • Bronchiální astma - až 70% lidí trpících astmatem má změněné pH v jícnu a čtvrtina z nich reaguje pozitivně na léčbu tlumením kyseliny.

  • Silné zahlenění

  • Dušnost

Závažnějšími, avšak málo častými příznaky jsou poruchy srdečního rytmu ve smyslu bradykardie nebo tachykardie. Posledním zmíněným, ale zároveň velmi důležitým symptomem je vliv na psychiku pacienta. Refluxní nemoc může být velmi limitující v běžném každodenním životě, což se může negativně odrážet v dlouhodobém horizontu na psychické stránce člověka.

Jsou vám některé projevy povědomé?

Zkontrolujte si nejbližší volné termíny a objednejte se k nám na vstupní návštěvu. Společně se na potíže podíváme a odborně zhodnotíme váš současný stav.

Léčba refluxu

Jak se zbavit refluxu a pálení žáhy? V současné době nejvíce používané přístupy v léčbě refluxu můžeme rozdělit na dva základní pilíře - léčbu farmakologickou a chirurgickou. Oba typy jsou hojně využívané, ale mají svá rizika a vedlejší účinky.

Léky na reflux

Léčba farmakologická se zaměřuje na zmírnění příznaků a redukci poškození způsobených vlivem kyseliny a enzymů, nikoliv na ovlivnění příčiny. Nejčastější léky na pálení žáhy jsou inhibitory protonové pumpy = PPI (např. Omeprazol). 

 

Výhody: vysoká účinnost a nízké vedlejší účinky

Nevýhody: necílí na příčinu potíží, po vysazení mohou vést naopak k překyselení žaludku a závislosti na PPI, snižují přirozenou obranyschopnost trávicího systému, redukují vstřebávání vitamínu B12, vápníku a železa (zvýšené riziko osteoporózy a zlomenin zejména u postmenopauzálních žen).

Operace

Cílem operací je buď vytvoření většího tlaku v dolní části jícnu nebo úprava anatomických poměrů v oblasti přechodu jícnu a žaludku. 

V rámci účinnosti jsou operace stejně efektivní jako léčba PPI a neexistuje jistota, že se příznaky po pár letech nevrátí. Navíc v některých případech se jako vedlejší účinky objevují po operaci trávicí potíže, pocity plnosti, neschopnost si odříhnout nebo zvracet. Proto by měl být chirurgický zákrok plánován až po selhání konzervativní léčby nebo u vážných komplikací.

Podstata refluxní choroby však nespočívá ve špatné anatomii nebo v nadměrné tvorbě kyseliny, ale v nesprávné funkci jícnového svěrače a jeho abnormálních relaxacích.

Fyzioterapie 

Jícnový svěrač je z velké části tvořen bránicí, která je součástí antirefluxní bariéry. Bránice je nádechový sval a vhodným dechovým cvičením je možné ji vytrénovat a zlepšit tak její funkci a kondici. Tím dojde i ke zlepšení aktivity jícnového svěrače.

Jak vypadá léčba GERD z pohledu fyzioterapie?

V rámci fyzioterapeutické léčby gastroezofageálního refluxu je základem podrobný vstupní rozhovor a pečlivá anamnéza. Díky tomu můžeme získat široký náhled na vaše obtíže. Více o našem přístupu k práci se můžete dočíst zde.

 

Samotnou terapii můžeme rozdělit na základní čtyři oblasti. Léčebný plán je pak vždy individuální a vzniká kombinací těchto oblastí péče.

Myofasciální

Masáž tlakovým bodem

Ošetřujeme zejména bolestivé svalové spazmy (spoušťové body) nebo funkční poruchy páteře či žeber, které mohou přímo omezovat funkci jícnového svěrače nebo imitovat trávicí obtíže.

Posturální

close-up-physiotherapist-working-with-patient-clinic.jpg

Práce s držením těla, stabilitou páteře nebo postavením hrudního koše zlepšuje podmínky pro správnou funkci bránice nebo zvyšuje aktivitu dolního jícnového svěrače. 

Respirační

AdobeStock_506467813_edited.jpg

Správně aplikovaná dechová rehabilitace může pozitivně ovlivnit aktivitu jícnového svěrače skrze posílení bránice a zlepšit tak příznaky GERD.

Viscerální

high-angleof-male-osteopathic-therapist-checking-female-patient-s-abdomen_edited.jpg

Viscerální terapie zahrnuje jemné manuální techniky aplikované na vnitřní orgány, fascie břicha nebo jizvy. Díky viscerálním technikám může dojít k uvolnění napětí v oblasti břišních orgánu a přispět k jejich lepší funkci. 

Součástí léčby jsou samozřejmě také doporučení na vhodná režimová opatření v rámci stravy, pohybu nebo pracovní pozice v rámci ergonomie práce.

Jaká je vaše zkušenost s fyzioterapií jícnového refluxu u nás?

Na Physiohub jsem se obrátil kvůli problému s refluxem a po 2 návštěvách a několika domácích cvičeních mi je výrazně lépe.

Jan Z.

A jak jste obecně spokojeni s naší péčí? 

„Byl jsem již po poněkolikáté a musím říci, že paráda. Můžu všem jen doporučit.“

Zdeněk N.

„Skvělý přístup a po dvou nebo třech letech, co chodím po všech čertech mám konečně pocit, že se věci hnuly správným směrem.“

Jana F.

„Empatický přístup, rychlá analýza problému a podrobné vysvětlení k čemu a jak došlo. Obrovská spokojenost.“

Jan T.

„Čisté moderní prostředí, skvělá komunikace, vše vysvětleno. Posouzeno komplexně a se zájmem o vaši osobu.“

Hana Č.

Chcete začít svoje obtíže řešit?

Objednejte se na vstupní návštěvu a společně se na vaše problémy s jícnovým refluxem podíváme. 

Pro komplexní péči může být potřeba přesah léčby i do ostatních odborností jako například gastroenterologie nebo ORL. V takovém případě vám daného odborníka doporučíme nebo pomůžeme vyhledat. 

Kdy vyhledat lékaře ihned?

Ve Physiohub předchozí vyšetření lékařem vítáme stejně jako výsledky ze zobrazovacích metod nebo jiných vyšetření. Nejsou však nutností a v případě podezření na vážnější problém, který nespadá do naší kompetence vás v první řadě odesíláme k lékaři.

Existují však situace, kdy by vaše kroky měly směřovat k lékaři ihned: nevysvětlitelný úbytek na váze, neustupující bolesti na hrudi, opakované zvracení, krev ve stolici, výrazné obtíže nebo bolesti při polykání.

Co návštěvou získáte

01

Podrobné vyšetření fyzioterapeutem

02

Lepší náhled na původ bolesti

03

Terapii v kontextu bolestivých oblastí

04

Tipy a rady k prevenci obtíží

bottom of page